Hiporehabilitace je nadřazený název pro všechny aktivity a terapie v oblastech, kde se setkává kůň a člověk se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním nebo se specifickými potřebami. Pod HR řadíme tedy několik dalších oborů, a to jsou – hipoterapie, aktivity s využitím koní, léčebné pedagogicko- psychologické ježdění, parajezdectví.
V dnešní době již hiporehabilitace není vnímana jen jako fyzioterapeutická metoda. Kůň má na člověka mnohostranný vliv a dotýká se ho jako celku. Nemůžeme říct, že terapie působí pouze v rovině tělesné, psychické nebo sociální. Vždy jde o komplexní působení.
Hipoterapie je oborem hiporehabilitace, jedná se o fyzioterapeutickou metodu, při které se používá jako léčebný prostředek speciálně připravený kůň. Využívá se pohyb jeho hřebu v kroku, který je střídavý, rytmický a opakující se. Díky tomu dochází tedy ke komplexnímu působení na klienta v oblastech neurofyziologické, psychomotorické a v neposlední řadě i na úrovni sociální. Díky velké variabilitě používaných poloh, při respektování klientových schopností, se ovlivňuje jeho hrubá i jemná motorika a vegetativní funkce. Pohyb koňského hřbetu se přenáší přes pánev klienta na jeho trup a vyvolává pohybový vzor, který je stejný jako při lidské chůzi. Zjednodušeně řečeno, pohyb se přenáší na tělo klienta, kůň „půjčuje“ klientovi s porušenou pohybovou koordinací, své zdravé nohy a zdravý pohyb. Vše se děje v prostoru. To žádný fyzioterapeut s klientem nedokáže. Právě proto má hipoterapie jedinečný přínos a nelze jí nahradit. Do dnešní doby žádný přístroj ani rehabilitační metoda nedokázala překonat tak jedinečný význam hipoterapie. Máme šanci pozitivně ovlivňovat různé pohybové a funkční poruchy u dětí a dospělých např. s DMO, roztroušenou sklerózou, skoliózou, po amputaci končetin, epilepsii, ADHD, autismem atd.
Aktivity s využitím koní (pedagogicko -psychologické ježdění) obor hiporehabilitace, metoda speciální pedagogiky, sociální pedagogiky a práce, využívající prostředí určeného pro chov koní a práci s nimi, kontaktu s koněm a interakce s ním jako prostředku pro motivaci, aktivizaci, výchově a vzdělávání lidí se zdravotním nebo sociálním znevýhodněním nebo se specifickými potřebami.
Příkladem terapie s pomocí koní může být – hřebelcování koně k získání zlepšení rozsahu pohybu, rovnováhy a hrubé a jemné motoriky. Dalším odvětvím je podpůrná psychoterapie s koňmi. Zde se můžeme zaměřit na léčbu lidí s emocionální poruchou nebo poruchou chování. Tuto terapii prování profesionální psycholog, psychiatr s licencí. Ten používá koně jako nástroj pro komunikaci mezi klientem a odborníkem. Další nedílnou součástí je psychoterapie s pomocí koní- zde psychiatři a psychologové využívají koně k léčení psychických poruch a onemocnění. Můžeme sem také zařadit terapeutické ježdění- zde využíváme koňské aktivity k rozvoji fyzické, kognitivní, emocionální a sociální vitality u postižených osob. Můžeme zde zahrnout volnočasové, sportovní a rehabilitační aktivity a také vzdělávací a terapeutické programy.
Pravidla:
- Klient/uživatel je přijímán na základě písemného souhlasu svého všeobecného lékaře a odborného lékaře a vstupního pohovoru nebo vyšetření.
- Terapie a lekce jsou vedeny dle potřeb klientů/uživatelů.
- Bezpečné a bezbariérové prostředí, vybavení a zázemí pro klienty/uživatele.
- Provozní podmínky – nástupní rampa,otevřená jízdárna, jízda v terénu – bezpečná terapie/lekce.
Náš spolek nabízí hipoterapii a pedagogicko-psychologické ježdění.
Stále přijímáme nové klienty.
Díky spolupráci s DDM Sovou můžete také využít jezdecké kroužky, přednášky a exkurze v rámci přírodovědné stanice. Po domluvě je možné využít zdejšího asistenta pedagoga.